رنگ محافظ تنه درختان

رنگ محافظ تنه درختان

با فرا رسیدن فصل سرما آوندهای درختان از آبرسانی و تغذیه شاخ و برگهای درختان از جریان متوقف می‌شوند و به اصطلاح به خواب زمستانی می‌روند. بنابراین درختان در مقابل انقباض و انبساط‌های دمایی هوا بین روز و شب و همچنین از دفع برخی حشرات و قارچها بی دفاع می‌مانند. علاوه بر ایجاد بیماری، این ترک ها محل مناسبی برای زمستانگذرانی آفات می‌باشند. سفید کردن تنه با استفاده از ترکیبات محافظ تنه مناسب، علاوه بر کاهش میزان خسارت آفات و بیماری ها از وارد آمدن خسارت در اثر تغییرات دمایی به درختان جلوگیری می کند.

دلایل اصلی رنگ کردن تنه درختان:

رنگ آمیزی پایین تنه درخت به عنوان سپری محافظ درختان در برابر آسیب های مختلف عمل می کند و مانع از پوسته پوسته شدن سطح خارجی آن می شود.  تنه رنگ شده با محافظ تنه درخت، به منعکس شدن نور خورشید در ساعات مختلف روز کمک کرده و مانع از گرم شدن بیش از حد تنه در روز می شود. اختلاف دمای شب و روز در فصل پاییز و زمستان باعث ترک خوردن تنه می شود و با رنگ آمیزی تنه می توان از این عامل جلوگیری کرد. رنگ تنه درخت به عنوان محافظ درختان در برابر حشرات، آفات، بیماری های مختلف و حشرات چوبخوار که از پوست درخت تغذیه می کنند، می باشد.

 

نحوه عمل:

خاک تا حداقل ۶۰ سانتی متری ارتفاع تنه، را رنگ آمیزی کنید.

برای رنگ کردن تنه می توانید از ترکیبات دارای محافظ تنه درخت که ۵ درصد با آب رقیق شده استفاده کنید.

رنگ های روغنی به دلیل اینکه به درخت اجازه تنفس نمی دهند برای رنگ آمیزی تنه مناسب نمی باشند.

رنگ های تیره به دلیل اینکه با جذب گرمای نور خورشید، باعث سوختن پوست درخت می شوند نامناسب هستند.

بهترين زمان براي رنگ كردن تنه درختان، پائيز و هنگامي كه دماي هوا بالاتر از 10 درجه سانتي‌گراد است انجام شود و این عمل هرسال تکرار می‌شود.

به منظور ضدعفونی و پانسمان محل زخم های طوقه، می توانید از اکسی کلرور مس و یا سوسپانسیون آماده بردوفیکس استفاده کنید.

برچسب: